Jak rozpoznać prawdziwą odzież z alpaki od syntetycznej podróbki?

jak rozpoznać płaszcz z alpaki

Prawdziwa wełna z alpaki jest super miękka, ciepła i „oddycha”, dzięki czemu świetnie nadaje się do noszenia nie tylko w te najchłodniejsze dni. Nie dziwi zatem fakt, że odzież z tego przemiłego zwierzątka z roku na rok staje się coraz bardziej popularna także w Polsce.

Swetry, rękawiczki, czapki, szaliki, kurtki z alpaki i inne części garderoby, cieszą się ogromną popularnością wśród podróżników odwiedzających Peru. Niestety, w wielu przypadkach ubrania sprzedawane jako 100% „alpaka” lub „baby alpaka”, tak naprawdę są zwykłymi podróbkami zawierającymi bardzo wiele syntetycznych składników. Takowa gorderoba często sprzedawana jest po zaskakująco niskich cenach, na które niestety nie jeden już się nabrał… Zatem jak rozpoznać płaszcz z alpaki? Jak upewnić się że sweter, który chcemy nabyć nie posiada żadnych nipożądanych domieszek, a producent szala nie próbuje nasz oszukać? Czytaj dalej…

Najwyższa jakość i nieprzeciętna miękkość

Alpaka to udomowione zwierzę, które wywodzi się od andyjskiej wikunii – dzikiego południowoamerykańskiego zwierzęcia z rodziny wielbłądowatych, którego futro uważane jest za jedno z najbardziej miękkich i jedno z najdroższych na świecie. Zarówno wikunie, alpaki, jak i lamy były już hodowane przez samych Inków, głównie ze względu na ich grubą sierść, ale także ponieważ wykorzystywano je do pomocy przy pracach na gospodarstwie, tj. orce i uprawie warzyw.

Wełna z pierwszego strzyżenia, w pierwszych 2 latach życia zwierzęcia, nazywana jest „baby alpaka” i jest supercienkim i zarazem bardzo miękkim włóknem, które można zakładać bezpośrednio na skórę (nie powoduje podrażnień i swędzeń). W odróżnieniu od zwykłej wełny z owcy, wełna z alpaki nie zawiera naturalnego oleju zwanego lanoliną, dlatego też nie powoduje swędzenia przy zetknięciu z ludzką skórą.

Tak więc, jeśli chodzi o atrakcyjność i miękkość, naturalna wełna z alpaki nie ma sobie równych. Jednak to co może odstraszać wielu, to jest jej wysoka cena. Szczególnie chodzi tutaj o 100% naturalną wełnę z kilkunastumiesięcznej baby alpaka. Poniżej podpowiadamy co zrobić, aby upewnić się, że kupujemy produkt najwyższej jakości.

odzież z alpaki

Jak rozpoznać płaszcz z alpaki?

Na pytanie: Jak rozpoznać zimowy płaszcz z alpaki odpowiadam, że nie jest to znowu takie trudne. Poprostu postępuj zgodnie z następującymi krokami:

  • Dotknij – autentyczna wełna z alpaki jest znacznie przyjemniejsza i chłodniejsza w dotyku, niż na przykład sztuczny akryl.
  • Podnieś odzież – zauważysz, że sweter, kurtka, czy płaszcz z alpaki jest trochę cięższy od syntetycznego odpowiednika.
  • Sprawdź wnętrze ubrania – szczotkowany akryl jest gładki i miękki na zewnątrz, a jego wnętrze jest zwykle bardziej chropowate. Z drugiej strony, wiele produktów wysokiej jakości (ale nie wszystkie) nie posiada wewnętrznych szwów.
  • Jakość kolorów – wszelkie bardzo jasne kolory są prawdopodobnie syntetyczne. Wiele produktów z alpaki produkowana jest w oryginalnym kolorze wełny, lub barwiona tylko naturalnymi barwnikami. Kolory takich ubrań zazwyczaj są bardziej stonowane.

Pamiętaj, że jeśli cena za odzież z wełny andyjskiej wikunii wydaje się bardzo okazyjna, prawdopodobnie produkt, który otrzymasz będzie zawierał większe, lub mniejsze domieszki „sztucznych składników” (nawet jeśli producent zarzeka się, że tak nie jest).

A jeśli szukasz produktu wysokogatunkowego, zapoznaj się z ofertą w naszym sklepie internetowym. Gwarantujemy niepowtarzalną jakość naszych ubrań – luksus pięknej odzieży, którą będziesz cieszyć się przez wiele lat!

Super promocje tylko podczas Cyber WOW 2023.